İlk 6 ay sadece anne sütü, daha sonra ek besinlerle devam etmek çok önemli. Anne sütü harikalar dahi yaratsa 1 yaşına kadar sadece anne sütü ile beslenenen bir bebek, sağlıklı büyümeye devam etse de 6.-12. Ay arasında başarması gereken bazı şeyleri atlamış olarak büyür. Bu da beslenme becerilerinin gelişimini etkiler.

6. Aydan itibaren giderek artan mikarlarda ek besinlerin alınması, bu besinlere ait damak lezzetinin geliştirilmesi, beyinde bir lezzet kütüphanesinin oluşturulması ve giderek artan katılıkta besinleri çiğneme ve yutma becerilerinin geliştirilmesi gerekir. Bu becerilerin kazanılması için kritik periyodlar 6-12 ay arasıdır. Öğürmeden pütürlü besinleri yutabilmek için 5-6-7. aylar; Isırma, çiğneme, yutma becerisini kazanmak için 8-9-10. aylar ideal aylardır.

İlerleyen yaşlarda iştahsızlık ya da iştahsızlık olarak algılanan problemlere bağlı büyüme yetersizliği yaşayan çocukların en önemli nedeni bu 2. 6. Aylık dönemdeki kritik periyodların atlanmış olmasıdır. Isırmayı, çğnemeyi, yutmayı öğrenemeyen, damak lezzeti geliştirmemiş bir bebeği 1 yaşında yediremezsiniz. Bunları öğrenmesi 1 yaşından itibaren çok daha zor olur. Çünkü 1 yaşından itibaren çocuğun tepkileri ortaya çıkar.

1 yaşından itibaren bebeklerde boy ve kilo artışı çok azalır, ayda 1 cm boy 100-150 gr. kilo artışı olur. Ancak zekasının çalıştığını, algıladıklarını sentezleyip geri verdiğini daha fazla görmeye başlarsınız. Bazı numaraları yutmamaya başlar, ikna edilmesi artık daha zordur. Tercihlerini dayatmaya başlar. Bu yüzden beslenme becerilerinin öğretilmesi 1 yaşından sonraya kalmamalıdır.

İştahsızlığın ülkemizdeki en önemli nedenlerinden biri, çocukların 1 yaşına kadar bebek gibi algılanıp sıvı, pütürsüz, yarı katı-yarı sıvı, özellikle blendırdan geçirilen besinlerle beslenmesidir. İdealinde blendır, bir eve hiç girmemelidir.

 

Yazar :
157 Kişi bu makaleyi beğendi.

Persentil Hesaplama

Persentiller, belli bir yaş grubundaki kız ve erkek çocuklarının kilo ve boy dağılımını gösterir. Persentil değeri, bebeğinizin yaşıtları arasında 100 kişi içinde sıralama yapılırsa boy ve kilosuna göre sıralamadaki yerini belirtir.

Gurme Bebek Forum

  • Merhaba öncelikle diş çıkarmadığından ve hafifte olsa bir rahatsızlığı olmadığından emin olun. Bunlar yok ise hiç endişelenmeyin, sık rastlanan ve geçici bir durumdur. Zorlamayın bir süre...

    gurmebebekadmin - 16.01.2017
    Devamını Oku
  • Oğlum 6 ay 15 günlük. Kilosu 10.3 boyu 73 cm. Kilo alımımızda bi problem yoktu ama doktorum 5.ay bittikten sonra ek gıdaya başladı. İlk başladığımı zamanlarda sıkıntı yoktu zaten tadımlık 1...

    tubagulen - 15.01.2017
    Devamını Oku