Anneler özellikle kış aylarında soğuk algınlığı gibi enfeksiyonlarla karşılaşabilir. Böyle bir durumda emzirmeyi kesmeye gerek yoktur. İshal mikrobu da sütten bebeğe geçmez. Bu tür hastalıklar yeterince temiz olmayan ellerden, ya da hapşırık gibi ağız burun salgıları ile yani damlacık yoluyla bulaşırlar. Bunu önlemek için sık sık el yıkanmalı ve maske takılmalıdır. Bebeğin yüzü ile annenin yüzü fazla temas haline getirilmemelidir. Annenin hastalığı süresince vücutta hastalık ile savaşan antikorlar da anne sütü yoluyla bebeğe geçer, bu da aslında bebeği o hastalığa karşı dirençli hale getirir.

Bebeklerde kullanılan ilaçların çoğunu annelerin kullanmasında sakınca yoktur. Çünkü anne sütü yoluyla bebeğe geçen ilaç miktarı annenin aldığından çok daha düşüktür. Basit vitaminler, antibiyotiklerin çoğu, parasetamol türü ağrı kesiciler rahatlıkla kullanılabilir. Ağrı kesicilerden aspirin ve novalgine dikkat edilmesi gereken ilaçlardandır. Aspirin bebeklerde kanamaya yol açabilir. Novalgine bazı kan hücrelerinde olumsuz etkiler yapabiliyor.

Kusma önleyiciler mecbur kalmadıkça dikkatle kullanılması gereken ilaç grubudur. Psikiyatrik ilaçların hepsi değil ama bazıları sakıncalıdır. Kanser ilaçları hücre bölünmesi üzerinde etkili olduğu için emzirme süresince alınmaması gereken en önemli ilaç grubudur. Hamilelikte ilaç kullanımı hakkında daha detaylı bilgi için tıklayın. 

 

Yazar :
47 Kişi bu makaleyi beğendi.

Persentil Hesaplama

Persentiller, belli bir yaş grubundaki kız ve erkek çocuklarının kilo ve boy dağılımını gösterir. Persentil değeri, bebeğinizin yaşıtları arasında 100 kişi içinde sıralama yapılırsa boy ve kilosuna göre sıralamadaki yerini belirtir.

Gurme Bebek Forum

  • Merhaba bebeğime sabah kahvaltı olarak kuru incir, kuru üzüm ,hurma,ve cevizi makinedw iyice ezip muhalebiye katsam olur mu..ama yarım çay kaşığı kadar ve ya daha az yaptığım muhalebise hem irmik...

    Biryudumkevser - 29.03.2017
    Devamını Oku
  • merhabalar bı yazınızda 5-6-7 aylık bebeklerın puturlu besınlerın alması konusunda yazınızı okudum pütürlüden kastınız ne acaba suan benm bebegıme yenı yenı yoğurt çorba tarzı seyler tek...

    srnhsnpyrz - 29.03.2017
    Devamını Oku