Kuşburnu faydası

Önemli vitamin, mineral ve karbonhidratları barındırır. Yüksek miktarda C vitamini, A vitamini, B1, B2 ve K vitaminleri içeriyor. Bunların dışında protein, mineral, potasyum, sodyum, kalsiyum, magnezyum ve fosfor açısından da zengin. Kuşburnu minik gurmenizin bağışıklık sistemini güçlendiren besinler arasında... 
 
Bağışıklık sistemini güçlendiren yiyecekler için tıklayın. 

Güçlü bir antioksidan. Grip ve soğuk algınlığında vücut direncini artırıyor. Özellikle içeriğinde bulunan C vitamini ile polifenolik bu yararlı etkileri göstermesine neden olur. İyi bir ağrı kesici ve iltihap giderici olduğu söyleniyor. İştah açıyor, kan şekerini düzenliyor, kanı temizliyor.

Kuşburnu daha çok kuşburnu çayı olarak tüketiliyor. Ama kuşburnu marmelatı da pek leziz oluyor. Bunun dışında kuşburnu pekmezini de bulmak mümkün. Kuşburnu çayı ve kuşburnu çorbası tarifleri için tıklayın.
 
Aklınızda bulunsun 
 
Kuşburnu diüretik (idrar söktürücü) bir bitki. Minik gurmeniz ishalse su kaybını artırmamak için vermeden önce doktorunuza sorun. Eğer kabızlık sorunu yaşıyorsanız, kuşburnu yardımcı olabilir. Kabızlıkla baş etmenin yolları için tıklayın. 

Annelere not: Kadınlarda rahim rahatsızlıklarında, hamilelikte oluşan kramplarda, menopoz sorunlarının giderilmesinde yardıncı olduğu söyleniyor. Strese karşı da etkili. Cildin yenilenmesini ve tazelenmesini sağlayarak cilde canlılık ve parlaklık verir. Kozmetik sektöründe yaygın olarak kullanılmaktadır. Cilt hücrelerinin yenilenmesinis ağlar. Yara izleri ve akneleri giderebilir. Cildi nemli tutar ve besler. Cildin elastik ve sağlıklı olmasını sağlar. 
 
100 gram kuşburnunda; 
 
A vitamin 4345 IU 
C vitamini 426 mg 
E vitamini 5.8 mg 
K vitamini 25.9 mcg 
Kalsiyum 169 mg 
Demir 1.1 mg 
Magnezyum 69.0 mg 
Fosfor 61.0 mg 
Potasyum 429 mg 
Manganez 1.0 mg 

 

Yazar :
26 Kişi bu makaleyi beğendi.

Persentil Hesaplama

Persentiller, belli bir yaş grubundaki kız ve erkek çocuklarının kilo ve boy dağılımını gösterir. Persentil değeri, bebeğinizin yaşıtları arasında 100 kişi içinde sıralama yapılırsa boy ve kilosuna göre sıralamadaki yerini belirtir.

Gurme Bebek Forum

  • Bu ara da bazı uyarılar yapalım. Ek gıdaya geçiş uzun ve zor bir süreçtir. Anneler en başta ek gıdaya geçince her şey yoluna girecek yanılgısına kapılıyor ama bizden söylemesi Ve yukarıda...

    gurmebebekadmin - 18.07.2017
    Devamını Oku
  • 4-5 ay ek gıdaya geçiş Merhaba, öncelikle Başlama ayı konusunda farklı görüşler var. 4-5. ayda başlamak ve 6. ayda başlamaktır. Biz her zaman bebeğiniz takip eden doktorunuzun önerilerine...

    gurmebebekadmin - 18.07.2017
    Devamını Oku